در باره موجانی ها

 

دوستان عزیز سلام

قصد آن دارم اگر خدا بخواهد از این به بعد هرکس در مورد عزیزانش مطلبی فرستاد بنده هم بعد از باز بینی و ویرایش آنرا لینک کنم تا دیگران آنرا بخوانند.

 

فقط یادتان باشد قرار نیست تمام آنچه شما می فرستید در وب گذارده شود.

دیگر اینکه در مورد بستگان و وابسته ها بنویسید و بیشتر به موارد مثبت بپردازید.

مطالب قالب خیالی و افسانه نداشته باشد.

بزرگنمایی و پر ارزش نمایاندن مطالب گذشته ممنوع.

چنانچه در مورد بستگان داستانی یا خاطره ای که برای جامعه مفید باشد یا اینکه صفت بارزی را در مورد موجانی ها برساند بیاورید.

مثلا فرزند مرحوم مشهدی ابراهیم عربگل تعریف می کرد :‌در زمانی که پدرم خدمت شکسته بندی را انجام می داد وقت شام بود وسفره شام پهن شده بود که چند نفر از روستاهای اطراف آمدند و فردی که مسدوم شده بود آورده بودند . پدرم در ضمن اینکه محل شکستی را بست به آنها تعارف کرد که موقع شام است .پس بفرمائید زد و آنها که فکرکنم 3یا 4نفر بودند وارد شدند و سر سفره نشستند. اصلا اطلاع نداشتند که این شام به اندازه خانواده تهیه شده و شاید کسی بی شام بماند وتمام آنرا خوردند. در ضمن اینکه بایستی به چارپایی که با آن آمده بودند نیز کاه می ریختیم . حالا شما حساب کنید در هر چندوقت یک هم چنین اتفاقی بیفتد.اینها خاطراتی است که در ذهنها ماندنی است و این مطلب چیزی جز مهمان نوازی و مردم داری مردم موجان را اثبات نمی کند.

یا دوستی می گفت اولین مدرسه به صورت رسمی را مرحوم حاج صدرالله به موجان آورده است.

دیگری می گوید حسینیه را حاج غلامعلی ساده به سرانجام رساند و استارت مالی آنرا حاج سید ابراهیم اذان گو زد یعنی نیم شعیر از ملکش را فروخت و خرج حسینیه کرد. وقص علی هذا...

 

 این تحقیقات باعث می شود ارتباط شما با پدر بزرگ یا مادربزرگها بیشتر شود و بعضی خاطراتشان را بشنوید و در ضمن با پدر و مادر خود صحبت کنید که این صحبت کردن رابطه شما را باهم بیشتر می کند.

راهنمایی اینکه نه بزرگترها حوصله دارند که یک مطلب را چندبار بگویند که شما بنویسید . نه شما وقت دارید .پس بنابراین بهترین کار این که شما با گوشی موبایلتان مطلب را ضبط کرده بعدا با چند بار گوش دادن می توانید آنرا روی کاغذ بیاورید یا تایپ کنید. مطالب ضبط شده را هیچ وقت پاک نکنید چرا که یادگاری خوب می باشد.

یادتان باشد بیشتر قدیمی ها از کار کردن در شهر ها بخصوص تهران و شهر های دیگر و یا دوران سربازی یا دروان جوانی مطالب شنیدنی زیادی دارند .فقط با روانشناسی می توانید مطالب را از آنها بگیرید . آن هم به این خاطر است که بعضی خاطرات برای آنها تداعی گذشته ای را می کند که سخت بوده. پس یادتان باشد که در چه زمانی و در چه موقعیتی آنهارا به حرف بگیرید که مطالب بیشتری را صید کنید. چنانچه دیدید آنها به راحتی صحبت می کنند سعی کنید حرف آنها را قطع نکنید . چرا که  سررشته کلام از دستشان خارج می شود. بگذارید تا آخر بروند اگرچه شاید مسیر عوض شودولی باز هم خاطره است . هر از چند گاهی تصویر خودتان و دیگران را نیز بگیرید تا از همه تصویر داشته باشید ولی گوشی را از شخصی که خاطره تعریف می کنددور نکنید .

همه قدیمی ها برای راه افتادن و تعریف کردن احتیاج به کمک شما دارند . یعنی باید یک مورد را مطرح کنید تا بازخوانی اطلاعات به راه بیفتد و بعد از آن موارد پشت سر هم خواهد آمد.

البته اگر قبلا بدانیم که چه مواردی را می خواهیم ثبت کنیم بهتر است ولی اگر آنها شروع کردند بگذارید تا آخر آن مطلب بروند سپس مورد به مورد مطالب را بررسی کنید.

 

سعی شود مشخصات سجلی مثل تاریخ تولد و تاریخ ازدواج و شماره شناسنامه را نیز ارسال کنید.

 

                      موفق و پیروز باشید                  عمو تقی ساده

سعی شود مطالب تایپی با فونت Arial و اندازه قلم آن 14باشد

مطالب را به آدرس اینترنتی اینجانب ارسال کنید:taghisadeh@gmail.com

 

چون بعضی از منتقدان بدونه توجه به محتوا فقط نشسته اند غلط املایی بگیرند سعی کنید موقع تایپ بدونه اشتباه تایپ کنید تا سوژه این افراد مغرض نیز کمتر شود.

عزیزانی که در این تصویر مشاهده می کنید همگی دارفانی را وداع گفته اند وبه رحمت ایزدی پیوسته اند . در صورتی که توانستید آنها را شناسایی کنید در اظهار نظرات که در قسمت پائین و سمت چپ این تصویر هست نام آنها را از چپ به راست بیاورید.

 این عزیزان همگی از این جهان رخت بربسته اند

/ 6 نظر / 31 بازدید
سیاوش

سلام وبلاگ جالبی دارید. ممنون میشم به ما هم سری بزنید.

mehdi

basalam ,,axa az rast,,yadollah ghazaghi,,gharib reza,,hossein ami,,,akbar ami,,vasatiram nashnakhtam

mehdi

amotaghi mamnon az rahnamaiet,,vali vaghean nadidie bodam on donafaro,,nafare akhar ham aslan bishtare tasvir moshakhas nist,,vali dar har sorat tashakkor

mohammad cheraghi

salam.kheyli khoshhalam ke dakhele in ghorbat bade inke esme mojan ro search kardam ye veblagi ba ye donya matlab peyda kardam .vaghean kheyli khoshhal shodam az shoma besyar sepasgozaram

مصدوم ؟؟؟

ناصر شیخ

با عرض سلام ‍‍ . خدا رحمت کند هر شش نفرشان را . از سمت راست به ترتیب: مرحوم یدالله قزاقی .مرحوم حسین چراغی. مرحوم حسین شیخ (حسین آمی). مرحوم صفر علی شیخ(فرزند حسین آمی). مرحوم اکبر شیخ(اکبرآمی) مرحوم علی اصغرقزاقی(اصغر کدخدا)