گیاهان دارویی روستای موجان- پونه( یرپوچ)

     

پونه

پونه گیاهی است علفی چند ساله ساقه آن استوانه ، بلندی آن در حدود نیم متر برگهای آن تقریبا بدون دمبرگ ، سبز ، تیره ، بیضی شکل ؛ نوک تیز با دندانه و در اثر فشردن بوی قوی اسانس پونه از آن استشمام می شود . در پایه هایی از گیاه که در آب می رویند این بو خیی کم و در مواردی وجود ندارد گلهای آن به رنگ صورتی یا بنفش به صورت گروهی و از گلهای کوچک در بغل برگ و ساقه در تابستان ظاهر می شود .

پونه در نقاط دشت ها مرطوب و در کنار نهرها و یا داخل جوی ها و چشمه ها و کنار باطلاقها می روید .

خواص -  کاربرد

پونه از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم و خشک است . خواص آن بسیار لطیف کننده است و برای پاک کردن اخلاط سینه و برای جلوگیری از سکسکه و آشفتگی ها و دل به هم خوردگی ها نافع است . بادشکن است و ضد نفخ و برای استسقا و یرقان و خارج کردن مشیمه و ازدیاد ترشح عرق مفید است . مدر است و قاعده آور . به عنوان تریاق و ضد سم جانواران گزنده سمی بسیار نافع است .

اگر شیاف آن در مهبل استعمال شود برای تسهیل اخراج جنین و مشیمه موثر است . مالیدندم کرده آن برای رفع خارش و دفع گازهای رحم و رفع سسیتی رحم مفید است . مالیدن سوخته گیاه برای تقویت لثه های دندان نافع است . استشمام بوی آن برای رفع غشی مفید است . پونه مضر روده ها است و از این نظر باید با کتیرا خورده شود . مقدار خوراک پونه تا 8 گرم نوع مصرف معمولا شاخه های گلدار و برگ های آن را به صورت دم کرده و سایر انواع دارویی مانند نعنا تهیه و خورده می شود

این متن را هم از اینترنت سرچ کردم( ایران ویج)

فواید پونه:

پونه برای مقابله با بیماری‏های زیر سودمند است:

- حالت تهوع و استفراغ
- مشکلات و ناراحتی ‏های گوارشی به طوری که از ترش کردن معده جلوگیری می ‌کند و برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.
- سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم
- سرفه و سیاه سرفه
- گرفتگی بینی
- با توجه به خواص ضدمیکروبی که در عصاره و اسانس پونه وجود دارد، می ‌توان از این فرآورده‌ها به عنوان جایگزین طبیعی برای آنتی بیوتیک‌ ها استفاده کرد.

مقدار مصرف:

دم کرده ی پونه از ترکیب یک لیوان آب جوش با ۲ گرم برگ خشک شده‏ ی پونه که به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دم کشیده و صاف شده حاصل می ‏شود.
این دم کرده به طور معمول ۲ تا ۳ فنجان در روز استفاده می ‏شود و محدودیتی در طول درمان وجود ندارد.

/ 1 نظر / 55 بازدید
حمید نصری

سلام خسته نباشید من شما رو لینک کردم شما همسری به وبلاگ ما بزنید و ما رو لینک کنید بعد میشه چند تا عکس از علی دهقان جدیدش رو بگذارید