قالب وبلاگ

هاست لينوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سايت و قالب وبلاگ

طراحي وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ

هر وبلاگی به جز این وبلاگی که از امشب تعطیل شد مورد تائید من نیست .چنانچه از این نام در جایی استفاده شده باشد پیگرد قانونی دارد

جمعه ٥ آبان ۱۳٩۱

گیاهان دارویی روستای موجان- پونه( یرپوچ)

کلمات کلیدی :موجان، mojan، اخبار موجان

با سلام خدمت همه دوستان

در گذشته های نه خیلی دور در موجان مادربزرگ هایی بودند که شناخت کافی در مورد داروهای گیاهی موجان داشتند  که قدر ندانستیم و استفاده نکردیم آنها نیز بدرود حیاط گفتند .

از آنجمله بود مادر بزرگ اینجانب بنام ننه مرضیه .

ایشان تسلط زیادی در مورد گیاهان دارویی موجان داشتند به صورتی که گاهی از همشهریان جهت درمان دردهای خود به ایشان مراجعه می کردند.

اخیرا وقتی با یکی از دوستان بنام داود قزاقی پسر صفر علی قاری ملاقاتی داشتم متوجه شدم که همسر محترمه ایشان (که نوه ی عبداله سلمانی می باشند ) در مورد گیاهان دارویی تحقیقات آکادمیک دارند بنابراین از ایشان خواهش کردم در مورد گیاهان دارویی موجان نیز کار کنند که ایشان فرمودند مقداری کار کرده ام و سعی می کنم به صورت کاملتر به موضوع بپردازم.

لازم به توضیح اینکه :طبق فرموده خانم قزاقی متون به صورت خلاصه شده آمده است.

ضمن تشکر ویژه از ایشان که زحمات زیادی در این زمینه کشیده اند از این پس سعی می کنم یافته ها و نگاشته های ایشان را لینک کنم تا دیگران نیز استفاده نمایند.

                                                                          با احترام عمو تقی


     

پونه

پونه گیاهی است علفی چند ساله ساقه آن استوانه ، بلندی آن در حدود نیم متر برگهای آن تقریبا بدون دمبرگ ، سبز ، تیره ، بیضی شکل ؛ نوک تیز با دندانه و در اثر فشردن بوی قوی اسانس پونه از آن استشمام می شود . در پایه هایی از گیاه که در آب می رویند این بو خیی کم و در مواردی وجود ندارد گلهای آن به رنگ صورتی یا بنفش به صورت گروهی و از گلهای کوچک در بغل برگ و ساقه در تابستان ظاهر می شود .

پونه در نقاط دشت ها مرطوب و در کنار نهرها و یا داخل جوی ها و چشمه ها و کنار باطلاقها می روید .

خواص -  کاربرد

پونه از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم و خشک است . خواص آن بسیار لطیف کننده است و برای پاک کردن اخلاط سینه و برای جلوگیری از سکسکه و آشفتگی ها و دل به هم خوردگی ها نافع است . بادشکن است و ضد نفخ و برای استسقا و یرقان و خارج کردن مشیمه و ازدیاد ترشح عرق مفید است . مدر است و قاعده آور . به عنوان تریاق و ضد سم جانواران گزنده سمی بسیار نافع است .

اگر شیاف آن در مهبل استعمال شود برای تسهیل اخراج جنین و مشیمه موثر است . مالیدندم کرده آن برای رفع خارش و دفع گازهای رحم و رفع سسیتی رحم مفید است . مالیدن سوخته گیاه برای تقویت لثه های دندان نافع است . استشمام بوی آن برای رفع غشی مفید است . پونه مضر روده ها است و از این نظر باید با کتیرا خورده شود . مقدار خوراک پونه تا 8 گرم نوع مصرف معمولا شاخه های گلدار و برگ های آن را به صورت دم کرده و سایر انواع دارویی مانند نعنا تهیه و خورده می شود

این متن را هم از اینترنت سرچ کردم( ایران ویج)

فواید پونه:

پونه برای مقابله با بیماری‏های زیر سودمند است:

- حالت تهوع و استفراغ
- مشکلات و ناراحتی ‏های گوارشی به طوری که از ترش کردن معده جلوگیری می ‌کند و برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.
- سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم
- سرفه و سیاه سرفه
- گرفتگی بینی
- با توجه به خواص ضدمیکروبی که در عصاره و اسانس پونه وجود دارد، می ‌توان از این فرآورده‌ها به عنوان جایگزین طبیعی برای آنتی بیوتیک‌ ها استفاده کرد.

مقدار مصرف:

دم کرده ی پونه از ترکیب یک لیوان آب جوش با ۲ گرم برگ خشک شده‏ ی پونه که به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دم کشیده و صاف شده حاصل می ‏شود.
این دم کرده به طور معمول ۲ تا ۳ فنجان در روز استفاده می ‏شود و محدودیتی در طول درمان وجود ندارد.